RODINNÉ DĚDICTVÍ ANEB UPCYKLOVANÉ SVATEBNÍ ŠATY

Speciální pouto, které umí vytvořit napříč generacemi.

Snad každá holčička si někdy zkoušela maminčino oblečení. Já osobně jsem od malička velmi ráda vnímala její oblečení všemi smysly, ráda jsem čichala jak voní, sahala na materiály a milovala jsem, když jsem mohla mámě dát ruku do rukávu nebo do kapsy. Některé její kousky bych kvůli všem vzpomínkám měla ráda nyní ve svém vlastním šatníku. To ale máma nevěděla, takže spousta jejího oblečení skončila vyhozená nebo ztracená při stěhování.

Se svatebními šaty je to jinak. Ty zůstanou uskladněny jako vzpomínka na jeden z nejkrásnějších dnů většiny žen. Bohužel tak ale často jejich cesta končí, případně spatří světlo světa jednou za čas, kdy se jimi maminky nebo babičky chlubí. Není to škoda? 

 

 

20210918_DSC7687_RaHan_foto

 

 

Trendem posledních několika let je upcyklace - vdechnutí nového života starému oděvu. Přešití přežitého na nové, aktuálnější a v současnosti nositelné. Upcycling je udržitelný a ekologický. Díky němu můžeme znovu nosit kousky, které bychom jinak vyřadili, nebo vyhodili. Šetříme tím přírodu a napomáháme snížit zátěž, kterou způsobuje výroba nového oblečení.

 

 

  IMG_20220509_192149                        editorial@2foto.cz-25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Málokdo si tuto skvělou techniku spojí s tak sentimentálním kouskem, jakým svatební šaty bezesporu jsou. "Střihnout" do nich se zdá nemyslitelné. Jako bychom přestřihli všechny ty pěkné chvíle, které zosobňují. Přitom je tak krásné spatřit dojetí maminky nebo babičky sledující dceru prožívat svatební den právě v šatech, které měla kdysi ona sama na sobě. Ať už ve stejné, či pozměněné podobě. Tím se tvoří vzpomínky nové, sentimentální a krásné.

Že mohou být upcyklované svatební šaty současně udržitelné i vkusné Vám velmi rádi dokážeme. 

 

 

HS1_0720

 

 

Právě úprava rodinného dědictví je naším výjimečným a oblíbeným přístupem k tvorbě svatebních šatů. Je pro nás nesmírnou poctou, když nám nevěsty důvěřují natolik, abychom směli rozpárat poklady po maminkách a babičkách a dát jim novou tvář.

 

Celý proces přizpůsobujeme představám nevěsty a částečně i současným trendům.

Nejraději máme kompletní redesign. Nevěsta přichází do studia s kusem rodinné historie, který ovšem, ve své stávající podobě, neodpovídá jejímu vkusu. V tomto případě záleží, jestli má nevěsta představu o nových šatech, nebo nechá návrhářce Hance volnou ruku.

" Umíme přešít šaty z jakéhokoliv materiálu. Je ale nutné uvědomit si, že máme omezené množství materiálu, který můžeme pro návrh použít. Někdy je třeba udělat kompromis, ať už z mé, či nevěstiné strany. " Říká návrhářka Hanka.

Čím je látka delikátnější, tím je choulostivější. Ku příkladu při párání hedvábí zůstávají ve tkanině dírky po jehle. Ovšem šaty po současných maminkách a babičkách jsou zřídkakdy z jiných než umělých vláken. Takové dědictví bývá také často poničené zubem času. Proto není vždy možné použít celý kus. 

 

 

zuzka

 

 

Je také možné využít pouze určitý specifický prvek - výšivku, živůtek, krajkovou borduru… a doplnit tak nové šaty sentimentálním detailem, který Vám připomene milovanou osobu na cestě k oltáři. Fantazii se meze nekladou. Důležité je věřit návrhářce. Máte - li velké obavy s výsledku, raději si nechte ušít šaty zcela nové, nebo navštivte některou ze svatebních půjčoven. Bez důvěry se budete zbytečně trápit Vy i návrhářka.

 

 

DSC02815

 

 

A co se stane se zbytky? Je-li jich dost, můžeme Vám z nich ušít doplněk
k novým šatům - pásek, stuhu do vlasů nebo do kytic. Pokud nám “odpadový” materiál necháte ve studiu, větší kusy použijeme na zkušební střihy, či malé střihové díly. Delší "cáry" darujeme floristkám na stuhy do kytic. Udržitelnost je tedy vetknuta do celého procesu výroby nových šatů. 

 

Pochopitelně je také možné zachovat aktuální design modelu a šaty pouze upravit tak, aby seděly postavě nevěsty.

Zpět do obchodu