MATERIÁLY

Z jakých látek šijeme Vaše svatební šaty?

MÍRUMILOVNÉ HEDVÁBÍ

Mírumilovné hedvábí se vyrábí v Indii, kde podléhá nejpřísnějším sociálním a environmentálním standardům. Vlákna z kokonů se částečně zpracovávají ručně, což zaručuje jeho vysokou kvalitu. Na rozdíl od běžné produkce hedvábí je housenkám bource morušového umožněno prožít celý životní cyklus, aniž by se v průběhu zakuklení usmrtily. Proto je toto hedvábí často označováno jako veganské.


BIO-HEDVÁBÍ

Moruše, kterou se bourci živí, aby následně mohli vyprodukovat hedvábné vlákno, je pěstovaná bez použití pesticidů a jiných chemikálií. Výsledný produkt tak odpovídá standardům GOTS certifikace. Ta zahrnuje kromě vysokých ekologických požadavků také pracovní etiku.


BIO-BAVLNA

Stejně jako u biohedvábí, i u biobavlny jsou přísně dodržovaná kritéria pro ekologické pěstování a zpracování rostlin. Certifikát zakazuje použití jakýchkoliv umělých hnojiv, postřiků a toxických barviv. Škála biobavlněných materiálů je poměrně široká - satén s příjemným matným leskem, krajky a organzy s výšivkami, tyl a pro elastické oděvy úplet.


LEN

Používám výhradně látky evropského původu, mezi nimi i český len, s certifikáty Oeko-tex standart 100. Certifikát prokazuje absenci chemikálií, toxických látek a barviv.
Len obecně je v současné době jedním z nejekologičtějších oděvních materiálů. K jeho pěstování není zapotřebí postřiků, ani velké množství vody. Oproti jiným přírodním materiálům má velmi dlouhou životnost. Je antibakteriální a antialergenní. Len se v převážné většině nesměsuje s jinými druhy vláken, proto je plně rozložitelný a recyklovatelný.


BAMBUSOVÁ VISKÓZA

Vlákna na výrobu textilie se získávají ze stonků bambusu, který roste divoce, není tedy potřeba jej nijak chemicky ošetřovat. Stonky bambusu vyrostou denně až o 7 cm a díky své výšce zabírají jen nepatrnou plochu v porovnání např. s bavlnou. Dřevitý stonek je sice nutné rozpustit za pomoci chemikálií, aby z něj bylo možné textilii vyrobit, certifikát Oeko-tex standart 100 však zaručuje, že tyto látky nejsou zdravotně závadné a nezpůsobují žádné alergické reakce. Bambusové hedvábí je velmi lehké, prodyšné a vzdušné, s matným leskem. Doporučuje se také lidem s kožními problémy, např. atopikům.


DEADSTOCK

Deadstock je kazový nebo nevyužitý materiál z výroby, případně z archivu designerů. Tyto materiály nemusejí být nutně přírodní ani certifikované, já však vždy dávám přednost organickým variantám.

Zpět do obchodu