PRŮVODCE UDRŽITELNOSTÍ LÁTEK

Pro snadné a zodpovědné nákupy v duchu eko. 

Udržitelnost v módě je téma, které v posledních letech rezonuje společností. Prostřednictvím médií a sociálních sítí jsme zahlceni nepřeberným množstvím informací o materiálech a jejich cestě ke konečnému spotřebiteli. Jak se v tom ale vyznat? Pojďme se společně podívat na ty nejpoužívanější zblízka.

Připravili jsme pro Vás přehledného průvodce, ve kterém mimo jiné naleznete také hodnocení míry udržitelnosti.

 

AdobeStock_188030473

 

V první řadě je tu nejčastěji používaná bavlna, látka 21. století. Je jemná, stálobarevná, prodyšná, recyklovatelná a rozložitelná v přírodě. Nicméně je velký rozdíl mezi běžnou a organickou bavlnou. 

 

ORGANICKÁ BAVLNA  

 3

Při jejím pěstování se nepoužívají pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva. Ve srovnání s běžnou bavlnou je celá produkce menší ekologickou zátěží. Zemědělci, kteří se rozhodnou pro organickou variantu, musí dodržovat striktní nařízení, která jsou kontrolována nezávislými organizacemi. Díky ruční sklizni je organická bavlna kvalitnější.

Rozdíl není jen v samotném procesu výroby, ale také v podmínkách pro zaměstnance, kteří za odvedenou práci dostávají férový plat. Současně je také brán zřetel na to, aby celý postup co nejméně degradoval životní prostředí.

 Produkce bavlny má však i své mínusy.

Kromě výsadby monokultury na obrovské ploše půdy se jedná o extrémní spotřebu vody při zpracování. Ta je, v porovnání s ostatními materiály, nejvyšší. 

 

 

BĚŽNÁ BAVLNA 
1

Výroba se od počátku odehrává v nehumánních podmínkách a není tak překvapením, že je v ní zakomponována i dětská práce. Pěstování je kvůli používání silných pesticidů a insekticidů extrémní chemickou zátěží pro půdu, zvířata i člověka. Již výše bylo zmíněno velké množství vody, které se při procesu spotřebuje. Konkrétně je to 11 000 litrů vody na 1 kilogram. 

Nic ale není černobílé a nutno podotknout, že i necertifikovaná bavlna se stále řadí mezi přírodní a biodegradabilní materiály. Na našem e-shopu ji však nenajdete.

Používáme výhradně organickou bavlnu s certifikací GOTS od evropských dodavatelů. 

 

 

BAMBUS  

4 

Velmi jemné bambusové vlákno je mírně lesklé, stálobarevné, prodyšné, rychleschnoucí a šetrné i k velmi citlivé pokožce. Je skvělou alternativou hedvábí a klasických bavlněných úpletů. 

Největší výhodou rostliny je rychlý růst do výšky, díky čemuž je plocha, potřebná pro její pěstování, výrazně menší než u ostatních přírodních surovin. Co se kvality půdy a zavlažování týče, je bambus velmi nenáročný. Navíc produkuje o 35 % více kyslíku než stromy. Látka je zcela biodegradabilní, bez jakéhokoliv negativního dopadu.

Nevýhodou procesu je výsadba monokultury, která má negativní dopad na biodiverzitu prostředí.

Pokud zvolíme tuto textilii, je dobré podívat se zblízka na její původ. Základní surovina totiž obvykle pochází z Číny. Bohužel je často zpracována společnostmi, pro které není důležitý environmentální dopad celé výroby. Není tedy výjimkou používání toxických chemikálií a barviv.

 

V naší nabídce naleznete produkty z bambusového hedvábí - 100% organický OCIA
a FSC certifikovaný bambus, který se pyšní certifikací Oeko-tex standard 100. Chemikálie ani barviva použité při výrobě takto označených materiálů nejsou toxické.

Dále šijeme produkty z bambusového úpletu, který má taktéž certifikaci Oeko-tex standard 100 a je tkaný přímo v Brně. 

 

 

LEN    

5 

Textilie se schopností termoregulace a absorpce pachů, která je ceněna pro svou odolnost, prodyšnost a biodegradabilitu.

Subjektivně len považujeme za nejudržitelnější materiál současnosti. Porovnáme-li si poměr vlastností, ceny a udržitelnosti celého životního cyklu s jakýmkoliv jiným materiálem, vyhraje na plné čáře. Odpad z výroby se používá například ve stavebním či papírenském průmyslu. Velkou výhodou rostliny je její houževnatost a nízké nároky na podmínky pěstování. 

 Vysoké skóre udržitelnosti lnu udělujeme především proto, že i bez certifikace má relativně nízký dopad na životní prostředí. Nicméně při procesu barvení a povrchových úprav látek mohou být používány škodlivé chemikálie.

 

U nás najdete český len z polských nebo francouzských přízí s certifikací Oeko-tex standart 100. I přes dlouholetou tradici se v České republice len bohužel již nepěstuje. 

 

 

HEDVÁBÍ

 4

Jemně lesklá, splývavá, hebká a prodyšná textilie vhodná i pro citlivou pokožku. Hedvábí neplesniví, nenapadají ho moli, pohlcuje pachy a po nošení jej stačí vyvětrat na ramínku. 

 Stejně jako u ostatních materiálů je markantní rozdíl mezi běžným a mírumilovným hedvábím. V rámci konvenční výroby dochází k usmrcení larev bource morušového. Neporušené kokony se zakuklenými motýlky se spaří v horké vodě, aby se ze zámotku získalo co nejdelší vlákno.

Mírumilovné hedvábí - jak už sám název napovídá - naproti tomu kukly pouze nařízne, čímž se sice připraví o délku vlákna, ale larvy dokončí svůj proces přeměny v motýla a odlétnou. Teprve potom se vlákno dále zpracovává. Spřádání kratších nití je náročnější, o to kvalitnější je však výsledný produkt.

 Výrobci mírumilovného hedvábí se zavazují k ekologickému pěstování moruší, jimiž se larvy živí, a k absenci toxických, agresivních barviv a chemikálií. Tím se produkce běžného hedvábí bohužel příliš nezabývá. Mimo to je často spjata s dětskou prací, neetickými podmínkami a nevyhovujícím prostředím pro pracovníky.

 

Z mírumilovného hedvábí šijeme převážně svatební šaty. Pochází z indické dílny s nejpřísnějšími ekologickými a etickými pravidly. 

 

 

LYOCELL / LENZING™ TENCEL™    

 5

Tencel je Lyocell patentovaný rakouskou firmou Lenzing. Tato jemná textilie je biodegradabilní, prodyšná a má schopnost termoregulace. Vlákno materiálu se získává z eukalyptového dřeva. Lenzing se zavazuje používat udržitelné a obnovitelné zdroje. Při výrobě je recyklováno a opětovně používáno až 99,7 % netoxických rozpouštědel. Produkce je velmi nenáročná na spotřebu vody, vlákno je rozložitelné v přírodě a pokud není barvené, je kompostovatelné. Nevýhodou je nižší barevná stálost. 

Lyocell, který nevyrábí Lenzing, je pro přírodu zátěží, neboť výrobci preferují snadné a levné postupy. I přes to se však jedná o materiál, při jehož výrobě je spotřebován relativně malý objem vody a stejně tak vzniká nižší množství škodlivého odpadu.

 

V naší nabídce naleznete certifikovaný Lenzing Tencel od evropských prodejců, konkrétně z Česka a Španělska.

 

 

VISKÓZA

1 

Celulózové vlákno, ze kterého je viskóza vyrobena, se získává ze dřeva. Obdobně jako u bambusu nebo Tencelu.

Surovina se však běžně těží z ohrožených lesů. Při jejím zpracování se používají škodlivá chemická rozpouštědla, která jsou závadná jak pro přírodu, tak pro člověka. Proces výroby je sice založen na obnovitelných primárních zdrojích, pokud ovšem není kontrolován, je původcem nadměrného množství zbytkového toxického odpadu a spotřebuje zbytečně mnoho energie.

 

Tento materiál nepoužíváme, neboť má mnoho udržitelných alternativ, například Tencel ,nebo EcoVero.

 

 

LENZING™ ECOVERO™    

5 

Ecovero je modifikovaná verze viskózy s menším dopadem na životní prostředí, navíc plně biodegradabilní. Tato tkanina je jemná, prodyšná, antibakteriální a odolná vůči molům i plísním.

Stejně jako Tencel od firmy Lenzing pochází z obnovitelných ekologických zdrojů. Produkce spotřebuje o 50 % méně vody než bavlna nebo zmíněná viskóza. Bonusem je naprostá transparentnost celého dodavatelského řetězce. Vlákna použitá pro Ecovero jsou certifikovaná a trvale vyhovují náročným ekologickým normám – po celou dobu svého životního cyklu – od výroby až po likvidaci.

 

 

CUPRO / BEMBERG™    

2 

Vzniká zpracováním odpadu z produkce bavlny. Tento materiál je jemný na dotek, prodyšný a antibakteriální. Kvůli mírnému lesku se mu říká veganské hedvábí. Pokud pochází z japonské firmy Asahi Kasei, máme jistotu, že je proces důsledně kontrolován. Totéž však neplatí pro běžnou produkci. Samotná látka je sice kompletně biodegradabilní, při její výrobě se však používají toxické chemikálie.

 

Cupro ani Bemberg u nás nenajdete.

 

 

POLYESTER 

1  

Umělá vlákna svými vlastnostmi v mnohém předčí ta organická. Sportovní, outdoorové, ale i speciální pracovní oděvy (například hasičské uniformy) nelze vyrábět z přírodních vláken, mají-li splňovat svou funkci (nehořlavost, vodní sloupec, nadstandartní odolnost a pevnost…). Není tedy divu, že ve srovnávacích studiích, zaměřených na určitý typ produktů, polyester stále obsazuje první příčky. Zároveň však právě on přispívá velkou měrou k mnoha environmentálním problémům naší planety. 

Pro každodenní nošení není příliš vhodným vláknem. Není rozložitelný v přírodě, při každém praní uvolňuje mikroplasty a díky své neprodyšnosti je i skvělým domovem pro bakterie, které způsobují zápach. Opakované barvení, nezbytné pro dosažení barevné konzistence látky, produkuje velké množství odpadních vod znečištěných chemikáliemi.

K dobru mu lze přičíst nízkou spotřebu vody při výrobě. 

 Pokud se i přesto rozhodnete pro výrobek z polyesteru, raději zvolte jeho etičtější  variantu - recyklovaný polyester.

 

My umělé materiály nepoužíváme. 

 

 

VLNA / MERINO     

 3

Přírodní, rozložitelný a velmi odolný materiál, se skvělými termoregulačními a absorpčními vlastnostmi, který dobře pohlcuje pachy. Merino vlna je velmi jemná a nevyžaduje použití změkčovačů.

 Výroba běžné vlny s sebou často nese kruté zacházení se zvířaty. Ovce obvykle žijí ve velmi nevhodných podmínkách. Jak už jste pravděpodobně pochopili z předchozího čtení, necertifikovaná vlákna téměř vždy zahrnují vyšší podíl toxických barviv, změkčovačů, rozpouštědel a podobně. S vlnou je to zrovna tak. 

 Při výrobě certifikované vlny je sice proces kontrolován, ale stále je nutné mít na paměti to, že se jedná o živočišné vlákno získané od zvířat. Kontrola nejen výrobního procesu, ale především přístupu k ovcím, by měla být samozřejmostí. Bohužel v současnosti neexistují kontrolní organizace, jejichž certifikát by zaručoval absolutní transparentnost a humánnost. Ku příkladu dobrovolné orgány The Responsible Wool Standard a ZQ, které se zaměřují právě na dobré životní podmínky zvířat, nijak nebrání prodeji ovcí na jatka.

 

Vlnu při výrobě našeho oblečení používáme pouze při zakázkovém šití, a to výhradně deadstock, tedy materiály nevyužité, kazové, odpadové a přebytkové. 

 

KŮŽE    

 3

Podobně jako vlna, oplývá i kůže skvělými vlastnostmi. Stejně tak je s ní však spojeno nehumánní zacházení se zvířaty a vysoké procento chemického odpadu z procesu činění a lakování. 

 I kůže však může být ekologická. Například Ecolife™ od firmy Green Hides je vyrobena bez použití chromu v italských koželužnách, které recyklují a čistí odpadní vody. 

 Pozor na takzvanou veganskou kůži, která se jeví jako ekologická varianta. Jedná se o výrobek z PVC nebo polyuretanu, syntetických vláken s nepříznivým dopadem na životní prostředí. Je lepší volbou pouze v případě, kdy sledujeme zájmy zvířat, nicméně stále není udržitelnou variantou.

V současnosti se můžeme setkat také s rostlinnými náhražkami, například s Pinatexem z ananasu, či kůží vyrobenou mikroorganismy. 

 

Běžnou ani alternativní variantu kůže u nás nenajdete. 



Nyní už známe jednotlivá vlákna. Jak je to ale se směsovými látkami? 

Jejich hlavním problémem je konec životního cyklu produktu. Nelze je recyklovat, jelikož je takřka nemožné oddělit jednotlivé složky. Použitý materiál často končí na skládkách a ve spalovnách.

 U neelastických oděvů je vždy ideální volbou jednodruhové vlákno. U produktů, kde je elasticita nezbytná, je smísení přírodního vlákna se syntetickým bohužel nutné. V takovém případě je dobré zaměřit se na pozitiva. Lokální výroba produktu = nižší uhlíková stopa, certifikace materiálu nebo produktu, volba materiálu s nízkými nároky na spotřebu vody a tak dále. 

Zpět do obchodu